:: جلد 11، شماره 4 - ( فصلنامه علمی - پژوهشی بيماري‌هاي پستان ايران 1397 ) ::
جلد 11 شماره 4 صفحات 7-16 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه برنامه توانبخشی با و بدون کینزیوتیپ بر درد و عملکرد شانه بعد از ماستکتومی در زنان مبتلا به سرطان پستان
زهرا افخمی فتح آباد ، سید محسن میربد ، زهرا رضائیان ، غازی سحران ، سید مصطفی شیریزدی ، حمزه بهارلویی
دانشکده علوم توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی اصفهان ، mirbod@rehab.mui.ac.ir
چکیده:   (1510 مشاهده)
مقدمه: سرطان پستان شایع‌ترین نوع سرطان در زنان است. جراحی رکن اساسی درمان در مبتلایان به سرطان پستان می‌باشد. از جمله عوارضی که بیماران بعد از جراحی با آنها مواجه می‌شوند درد و محدودیت عملکردی شانه است و شدت این عوارض در جراحی ماستکتومی رادیکال تعدیل شده بیشتر می‌باشد. کینزیوتیپ در مطالعات مختلف به‌عنوان یکی از روش‌های حمایت‌کننده و کامل‌کننده توانبخشی بعد از جراحی‌ها معرفی شده است. مطالعه حاضر با هدف بررسی مقایسه برنامه توانبخشی با و بدون کینزیوتیپ بر درد و عملکرد شانه بعد از ماستکتومی در زنان مبتلا به سرطان پستان صورت گرفت.
روش بررسی: مطالعه حاضر از نوع کار آزمایی بالینی و دو سوکور است. 20 شرکت‌کننده در این مطالعه به‌صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. شروع مداخله از روز اول بعد از جراحی بود. یک گروه، تمرین درمانی (10نفر) و گروه دیگر کینزیوتیپ به روش اصلاح لنفاتیک با برش بادبزنی شکل به همراه تمرین درمانی (10نفر) به مدت چهار هفته دریافت کردند. کینزیوتیپ بر روی اندام فوقانی سمت جراحی‌شده چسبانده شد و اثرات درمانی مداخله بر درد و عملکرد شانه (بر اساس پرسشنامه SPADI) مورد سنجش و مقایسه قرار گرفت.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد هر دو گروه درمانی مطالعه سیر بهبودی به صورت معنی‌داری در متغیر درد و عملکرد  را در طی چهار هفته مداخله داشته‌اند، بهبود عملکرد شانه در گروه کینزیوتیپ به همراه تمرین درمانی در پایان چهار هفته مداخله به‌طور معنی‌داری بهتر از گروه تمرین درمانی بود (05/0≥p)؛ اما بین دو گروه اختلاف معناداری در متغیر درد وجود نداشت (05/0p>).
نتیجه‌گیری: استفاده از کینزیوتیپ Fan shap به همراه تمرین درمانی جهت افزایش بهبود عملکرد شانه بعد از عمل جراحی ماستکتومی رادیکال تعدیل شده مؤثر می‌باشد.
واژه‌های کلیدی: کینزیوتیپ، سرطان پستان، جراحی ماستکتومی رادیکال تعدیل شده، درد، عملکرد، شانه
متن کامل [PDF 574 kb]   (499 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیماریهای پستان
دریافت: 1397/6/21 | پذیرش: 1397/10/22 | انتشار: 1397/11/29
نتیجه‌گیری: استفاده از کینزیوتیپ Fan shap به همراه تمرین درمانی جهت افزایش بهبود عملکرد شانه بعد از عمل جراحی ماستکتومی رادیکال تعدیل شده مؤثر می‌باشد.XML   English Abstract   Printجلد 11، شماره 4 - ( فصلنامه علمی - پژوهشی بيماري‌هاي پستان ايران 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها