جلد 2، شماره 3 و 4 - ( فصلنامه بیماریهای پستان 1388 )                   جلد 2 شماره 3 و 4 صفحات 42-36 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Comparison Knowledge, attitude and practice of Barest self Examination. ijbd. 2009; 2 (3 and 4) :36-42
URL: http://ijbd.ir/article-1-102-fa.html
قربانی مصطفی، عبداللهی علی اکبر، رویانی ساناز، عزیزی راضیه. مقایسۀ آگاهی، نگرش و عملکرد زنان مشاغل مختلف شهر گرگان نسبت به خودآزمایی پستان سال 1388. فصلنامه بیماری های پستان ایران. 1388; 2 (3 و 4) :42-36

URL: http://ijbd.ir/article-1-102-fa.html


دانشکدۀ پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی گرگان ، Abdollahy64@yahoo.com
چکیده:   (19758 مشاهده)

  مقدمه : با توجه به این که سرطان پستان به عنوان یک مشکل بزرگ بهداشتی رو به افزایش است و همچنین نقشی که خودآزمایی پستان در تشخیص زودرس این سرطان و مرگ­ومیر ناشی از آن دارد و نیز اهمیت دانش، نگرش و عملکرد زنان در این زمینه این تحقیق برای مقایسۀ آگاهی، نگرش و عملکرد ( KAP) بر روی زنان شهر گرگان که دارای مشاغل مختلف بودند، صورت گرفت.

  روش بررسی: یک مطالعۀ توصیفی- تحلیلی، مقطعی با نمونه­گیری تصادفی از بین سه گروه شغلی پرستاری، معلمی و کارمندان ادارات گرگان با استفاده از پرسشنامه و مراجعۀ مستقیم پژوهشگر صورت گرفت. پرسشنامه دو قسمتی بود که قسمت اول شامل اطلاعات دموگرافیک نمونه­ها و قسمت دوم پرسشنامه ( KAP) راجع به آگاهی خودآزمایی پستان 16 سؤال، راجع به عملکرد 6 سؤال و در رابطه با نگرش 12 سؤال بود. اطلاعات با استفاده از نرم افزار spss و تست­های آماری کای­دو و میزان فراوانی و آنالیز واریانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  یافته­ها: مجموعۀ نمونه­ها شامل 330 نفر بود که در هر گروه 110 نفر بودند، سن نمونه­ها بین 22 تا 54 سال با میانگین و انحراف معیار 39/0 ± 9/33 سال بود، از نظر قومیت بیشترین (8/91 درصد) فارس و (2/98 درصد) تحصیل­کرده بودند. درمجموع پرستاران از نظر آگاهی 7/67درصد و عمکلرد6/78درصد بهترین وضعیت را داشتند و معلمان 9/68 درصد بهترین نگرش را داشتند. براساس آزمون کای­دو بین قومیت و تحصیلات با میزان آگاهی، قومیت و تحصیلات و تأهل با میزان عملکرد و نگرش تفاوت آماری معنی­داری وجود نداشت، ولی بین شغل و تأهل با میزان آگاهی و شغل با میزان عملکرد و نگرش تفاوت آماری معنی­داری وجود داشت. همچنین براساس آزمون آانالیز واریانس بین آگاهی و میانگین سن و عملکرد با سن ارتباط معنی­داری وجود نداشت ولی بین میانگین سن با نگرش تفاوت معنی­داری وجود داشت.

  نتیجه­گیری: این تحقیق نشان داد که میزان آگاهی، عملکرد و نگرش در کل متوسط می­باشد و به برنامه­های آموزشی بیشتری برای خودآزمایی پستان در خانم­ها نیاز است. 

واژه‌های کلیدی: آگاهی، نگرش، عملکرد، شغل، خودآزمایی پستان
متن کامل [PDF 302 kb]   (2087 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیماریهای پستان
دریافت: 1390/7/12 | انتشار: 1388/7/23

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی- پژوهشی بیماری های پستان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Quarterly Journal of Breast Disease

Designed & Developed by : Yektaweb