:: جلد 10، شماره 1 - ( فصلنامه علمی - پژوهشی بیماری‏ های پستان ایران 1396 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 48-60 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی روان درمانی چهار عاملی بر افزایش عزت نفس جنسی زنان مبتلا به سرطان پستان
محبوبه اکبری، فرح لطفی کاشانی، شهرام وزیری
گروه روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن، رودهن، ایران ، vaziri@riau.ac.ir
چکیده:   (3672 مشاهده)

مقدمه: ابتلا به سرطان پستان و درمان‌‌هایی که برای این زنان صورت می‏گیرد، بر عملکرد و صمیمیت جنسی تاثیر می‌‌گذارد. تعاملات جنسی ناموفق از جمله عواملی هستند که به تخریب عزت نفس جنسی منجر می‌‌شوند لذا هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی روان‏درمانی چهار عاملی (رابطه درمانی، امید و انتظار درمان، آگاهی افزایی و نظم‌بخشی رفتار) بر ارتقا عزت نفس جنسی و پنج مولفه آن (مهارت و تجربه، جذابیت، کنترل، قضاوت اخلاقی و انطباق‌‌پذیری) در زنان مبتلا به سرطان پستان بود.

روش بررسی: پژوهش حاضر یک مطالعه نیمه‌‌آزمایشی با طرح پیش‌‌آزمون- ‌‌پس‌‌آزمون با گروه کنترل و پیگیری 5/2 ماهه بود. جامعه آماری، زنان متأهل مبتلا به سرطان پستان بودند که در سال 1393 به بیمارستان شهدای تجریش مراجعه داشتند. از این میان30 نفر به‌‌صورت در دسترس انتخاب و به‌‌صورت تصادفی در دو گروه 15 نفری آزمایش و کنترل جایگزین شدند ابزار پژوهش پرسشنامه عزت نفس جنسی زنان زینا و اسچوارز (1996) بود که در مراحل پیش‌‌آزمون، پس‌‌آزمون و پیگیری در دو گروه اجرا شد. برنامه روان‏درمانی چهار‌‌ عاملی طی 10 جلسه هفتگی90 دقیقه‌ای در گروه آزمایش برگزار گردید و داده‏ها با استفاده از تحلیل کوواریانس تحلیل شدند.

یافته‌‌ها: روان درمانی چهار‌‌عاملی، عزت نفس جنسی زنان و مولفه‌‌های کنترل و قضاوت اخلاقی را افزایش داده و این اثربخشی تا پیگیری 5/2 ماهه در رابطه با مولفه‌‌های کنترل و قضاوت اخلاقی پایدار بوده است.

نتیجه‏گیری: روان درمانی چهار‌‌ عاملی، بر افزایش عزت نفس جنسی و دو مولفه کنترل و قضاوت اخلاقی آن در زنان مبتلا به سرطان پستان موثر است.

واژه‌های کلیدی: روان درمانی چهار عاملی، عزت نفس جنسی، سرطان پستان.
متن کامل [PDF 924 kb]   (1611 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیماریهای پستان
دریافت: 1396/4/14 | پذیرش: 1396/4/14 | انتشار: 1396/4/14

نتیجه ‏گیری: روان درمانی چهار‌‌ عاملی، بر افزایش عزت نفس جنسی و دو مولفه کنترل و قضاوت اخلاقی آن در زنان مبتلا به سرطان پستان موثر است.XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 10، شماره 1 - ( فصلنامه علمی - پژوهشی بیماری‏ های پستان ایران 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها