:: جلد 2، شماره 2 - ( فصلنامه بیماریهای پستان 1388 ) ::
جلد 2 شماره 2 صفحات 27-32 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان مطابقت گزارش‌های ماموگرافی و سونوگرافی با گزارش پاتولوژی در بیماری‌های بدخیم و خوش‌خیم پستان
حمیدرضا حقیقت خواه، محمد شفیعی، مریم خیام زاده، حجت مولایی گورچین قلعه، محمداسماعیل اکبری
مرکز تحقیقات سرطان، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، info@crc.ir
چکیده:   (22581 مشاهده)

  مقدمه : سرطان پستان شایع ‌ ترین سرطان در زنان و پنجمین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان ایرانی است . میزان بروز سالیانه بیش از 7770 نفر می‌باشد . استفاد ه وسیع از ماموگرافی و سونوگرافی توانسته است با تشخیص زودرس سرطان پستان سبب افزایش بقاء بیماران شود . میزان حساسیت و ویژگی ماموگرافی و سونوگرافی در منابع و مطالعات مختلف متفاوت است . لذا ، بر آن شدیم تا میزان مطابقت گزارش‌ها ی سونوگرافی و ماموگرافی را با نتیجه پاتولوژی در بیماران مبتلا به بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم پستان ارزیابی کنیم .

  روش بررسی : در این مطالعه 255 نفر زن مبتلا به توده پستان که در فاصله سال‌های 1384 تا 1388 به کلینیک بیماری‌های پستان مراجعه کردند، تحت بررسی قرار گرفتند . نتایج شرح حال و معاینه بالینی ، گزارش ماموگرافی و یا سونوگرافی و نتیجه پاتولوژی ثبت شد . نتایج به‌دست آمده در ماموگرافی و سونوگرافی با نتایج پاتولوژی (به عنوان استاندارد طلایی) مقایسه شد.

  یافته‌ها : در این مطالعه مبتنی بر شواهد، حساسیت ماموگرافی 73% و ویژگی آن 3/55% و میزان منفی کاذب ان 27/17% بود . حساسیت سونوگرافی 69% و ویژگی آن 7/50% و منفی کاذب آن 68/17% بود . همچنین حساسیت سونوگرافی در تشخیص سرطان پستان ارتباط معنی ‌ داری با سن بیماران، سابقه شیردهی و بارداری داشت .

نتیجه‌گیری: با توجه به اهمیت ماموگرافی و سونوگرافی و بالا بودن درصد موارد منفی کاذب آن توصیه می‌شود برای استاندارد کردن و ارتقاء کیفیت این دو روش تشخیصی اقدام شود و قضاوت بالینی جراح براساس شرح حال و معاینه بالینی صحیح در کنار این روش‌های تشخیصی، اساس تشخیص و درمان بیماری‌های پستان قرار گیرد .
واژه‌های کلیدی: سرطان پستان، ماموگرافی، ‌سونوگرافی، پاتولوژی
متن کامل [PDF 238 kb]   (6163 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیماریهای پستان
دریافت: 1389/12/8 | انتشار: 1388/4/24


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 2، شماره 2 - ( فصلنامه بیماریهای پستان 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها