جلد 4، شماره 3 - ( فصلنامه بیماریهای پستان 1390 )                   جلد 4 شماره 3 صفحات 32-23 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Effects of aqueous extract of Carica papaya leaves on growth of tumor and level of IFN-γ and IL-4 in mice breast cancer. ijbd. 2011; 4 (3) :23-32
URL: http://ijbd.ir/article-1-166-fa.html
یاحقی لیلا، صفرپور کپورچال الهام، دادخواه تهرانی ابوالفضل، محمد حسن زهیر، قیاثی مهدیه سادات. بررسی اثر عصاره آبی برگ خربزه درختی (Carica papaya) بر رشد تومور و میزان بیانIFN-γ وIL-4در موشهای مبتلا به سرطان پستان . فصلنامه بیماری های پستان ایران. 1390; 4 (3) :32-23

URL: http://ijbd.ir/article-1-166-fa.html


1- گروه بیولوژی، دانشکده علوم پایه, دانشگاه ازاد اسلامی، واحد قم ، elham.safarpoor@gmail.com
چکیده:   (23218 مشاهده)

  مقدمه: از انجائیکه امروزه شیوع سرطان بویژه سرطان پستان در میان زنان و مرگ و میر ناشی از ان افزایش یافته است تحقیقات زیادی در این زمینه صورت میگیرد.در تحقیق اخیر , اثر عصاره ابی برگ خربزه درختی ( Carica papaya ) به دلیل داشتن ترکیبات انتی اکسیدانی و انتی توموری فعال بر روی رشد , اندازه و وزن تومور و سطح بیان اینترلوکین-4 و اینترفرون گاما درموشهای مبتلا به سرطان پستان مورد بررسی قرار گرفت.

  روش ها: در تحقیق حاضر , از موشهای balb/c ماده مبتلا به سرطان پستان (با سلولهای 4T1 ) استفاده شد. عصاره گیاه توسط روش دم کردن بدست امد. برای بدست اوردن دوز مناسب جهت تزریق تست DPPH بر روی دوزهای مختلف عصاره انجام گرفت و دوزی که بیشترین اثر انتی اکسیدانی را نشان داد ( g/ml µ 116 ) برای تزریق استفاده شد. یک گروه عصاره را همزمان با دریافت سلول سرطانی بصورت تزریق داخل صفاقی دریافت و به مدت 20 روز ادامه یافت و گروه دیگر عصاره را بعد از ظاهر شدن تومور به مدت 12 روز دریافت نمود. درطول دوره ازمایش اندازه تومور از روز پانزدهم تا بیستم , هر روز , و نیز بعد از خارج شدن از بدن اندازه گیری و اندازه تومور توسط فرمول استاندارد (اندازه تومور = 2 عرض×طول×0.5)محاسبه گردید. وزن تومور بعد از خارج شدن از بدن اندازه گیری شد . برای اندازه گیری بیان ,IL-4 γ IFN بر روی پلاسمای خون ازمایش ELISA انجام گردید ] تا زمان انجام ازمایش نمونه ها در O C 20- نگهداری شدند [. ودرنهایت سطح ( , IL-4 γ IFN ) درگروههای مختلف با روشهای آماری مقایسه شد.

  یافته ها: اندازه توموردر گروههای تحت تیمار با عصاره به مدت 12 روز (گروه B ) و20 روز ( گروه A ) نسبت به گروههای کنترل کاهش معنی داری را هم در روند رشد تومور و هم بعد از خارج کردن وتومور از بدن نشان داد بطوریکه بر طبق اندازه گیری تومور در روزهای پانزدهم تا بیستم در گروه A این اختلاف در روز هجدهم در P<0,05 و در روزهای نوزدهم و بیستم در P<0,01 و در گروه B در روز بیستم در P<0,05 معنی دار بود. همچنین وزن تومور در گروه A نسبت به گروه کنترل ان کاهش معنی داری را در P<0/001 نشان داد. نتایج حاصل از تست ELISA کاهش و افزایش را به ترتیب در سطح IL-4 و IFN-γ نشان داد.

  نتیجه گیری: بر اساس نتایج حاصل از این تحقیق عصاره ابی برگ خربزه درختی میتواند باعث کاهش در روند رشد تومور در موشهای مبتلا به سرطان سینه شود.

متن کامل [PDF 379 kb]   (2795 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیماریهای پستان
دریافت: 1390/12/21 | پذیرش: 1396/10/16 | انتشار: 1396/10/16

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی- پژوهشی بیماری های پستان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Quarterly Journal of Breast Disease

Designed & Developed by : Yektaweb